Непроучено място за релакс и рестартиране, скрито сред върховете на Кавказкия хребет
Опасна красота
Със сигурност не сте знаели, че в Русия има място, където можете да вземете гореща вана с невероятна гледка към планините и ледника. Това са естествени извори с радонова вода в Кармадонския пролом, в планините на Северна Осетия.

Тези „бани“ са няколко взаимосвързани просторни каменни купи, водата, в която се загрява от +40 до +60 градуса. Влагата влиза в тези купи от извори, които идват от планинския склон.
Кармадонските извори са открити през XIX век от местен жител, разказва Виталий Кадиров, организатор на планински преходи и инструктор. От време на време тук се случват мощни ледени срутвания, които покриват изворите с купчина лед и камъни. Последният колапс на 20 септември 2002 г. отнема живота на 138 души, включително снимачния екип на Сергей Бодров-младши.
„Но постепенно струите гореща вода си пробиват път изпод земята. Катерачите, които отиват до Казбек, възстановиха баните, а сега това е любимо място за туристите да се отпуснат след дълъг маршрут“ – споделя Виталий Кадиров.

Как да стигнете до Владикавказ
Летището на северноосетинската столица Беслан приема 6-7 полета всеки ден от Москва и един от Санкт Петербург – няма да е трудно да се намери удобна връзка. Самолетни полети от Сочи тук има четири или пет пъти седмично. Можете да стигнете до Владикавказ с железопътен транспорт от Минерални Води, Анапа, Новоросийск, Адлер, Москва, Санкт Петербург и други градове.
Кулите на аланите и “Градът на мъртвите“
Маршрутът започва в село Кани, където можете да стигнете от Владикавказ с нает транспорт. Можете да изберете кратък маршрут през Кармадонската порта, тук ще видим последствията от спускащия се ледник Колка — тунели, запушени с пръст и камъни.
Другият маршрут е по-дълъг, по пътя ще посетим най-красивото Мидаграбинско дефиле, ще разгледаме известните водопади на Северна Осетия, ще видим скалната крепост Дзивгис и клановите кули на аланите. Тук пътниците също имат възможност да се разхождат през древния некропол „Град на мъртвите“ в село Даргавс.

Горещите извори се намират в граничната зона, така че се нуждаете от пропуск, за да ги посетите, той ще бъде направен в местното подразделение на Граничното управление на Федералната служба за сигурност на Русия, между другото, услугата е достъпна и онлайн.
Ако дойдете в село Кани следобед, по-добре е да останете за една нощ в борова горичка близо до заставата или в къща за гости.
Недокоснато великолепие
От граничния пост до термалните извори са около 12 километра. Разхождаме се между гъсталаци от планински малини, млади брезови и елшови гори, сред каменни плочи, донесени от ледника Колка. Наблюдаваме как ледникът Майли се плъзга от стръмния склон на планината Майлихох в дефилето, покрит с пукнатини и хълмове със сняг и лед.
Пред термалните извори преодоляваме стръмно изкачване, след което пътеката ни води до уютни площадки. Тук най-накрая лагеруваме и отиваме, щастливи, да се отпуснем в горещите бани.

От радоновите бани можете да се изкачите на Казбек, а също и да се изкачите до ледниците Майли и Колка. Интересна особеност на Кармадонското дефиле е, че тук можете да срещнете планински кавказки козел в естественото му местообитание. И на около 500 метра от лагера, извор с освежаваща минерална вода, извираща от земята.
В края на маршрута слизаме по същия път, по който се изкачихме, но вече изпълнени с емоции.
„Околната среда ни се отваря сякаш от различен ъгъл и отново ни изумява със своята красота. Подхождаме към граничния пост с хладно усещане в сърцата си — направихме го!“ – казва Виталий Кадиров.
Връщаме се във Владикавказ по краткия маршрут — надолу по Кармадонското дефиле.
„Вокруг света“
Превод от руски език: Гияс Гулиев
Място – мечта! Струва ми се, че ако отида там няма и да се сетя за пътя обратно!